Podkategorie

Výsledky kontroly užitkovosti OD

rok stavy ovcí oplodnění plodnost celkem nar.jehňat odchov prům.přírustek
2004 21 100 171,4 171.4 114.3 299 g
2005 36 94,4 164,7 155,6 127,8 229 g
2006 34 123,5 178,6 220,6 197,1 272 g
2007 14 100 200 200 185.1 280 g
2008 19 94,7 166,7 157,9 131,6 283 g
2009 21 95,2 195 185,7 133,3 286 g
přechod na celoroční chov venku bez stáje a příkrmu
2010 40 ks 100% 170% 68 ks 66 ks 251 g
2011 42 ks 100% 216,7% 91 ks 83 ks 270g
2012 54 ks 101,9% 203,6% 112 ks 103 ks 256 g
2013 68 ks 100% 164,7% 112 ks 99 ks 257 g
2014 74 ks 98,6% 167,8% 120 ks 120 ks 244 g
2015 69 ks 100% 204,3% 141 ks 127 ks 273 g
2016 80 ks 97,5% 175,6% 129 ks 119 ks 266 g
2017 79 ks 98,7% 196,2% 142 ks 137 ks 256 g
             

 Z výsledků je patrné, že stádo procházelo několika změnami. V roce došlo k rozdělení základního stáda na dvě menší. Bylo potřeba doplnit stavy a brakace byla velmi omezená. Vyřazovaly se pouze nemocné bahnice a zařazovaly se téměř všechny jehničky. V roce 2010 bylo stádo přesunuto z ovčína na pastvinu. Porody jsem posunula na duben a ovce rodily venku bez pomoci ovčáka. Přestala jsem zapouštět jehničky v prvním roce. V roce 2015 jsem přistoupila k první selekci a  cílem je 100 bahnic základního stáda.
STANDARD PLEMENE OXFORD DOWN

Oxford Down - beran má odvážný vzhled, samčí hlavu, dobře nasazený silný krk, hlava je obrostená vlnou. Tvář má jednotně tmavou barvu, uši správné délky, široká ramena, široká prsa vystrčené dopředu. Žebra dobře klenutá, hluboký hrudník, dlouhý rovný hřbet. Nohy jsou krátké a tmavé barvy, rovné a široko nasazené. Celé tělo je pokryto vlnou vyrovnané délky s dobrou kvalitu.

Na co se zaměřit při výběru „dobrých" OXFORD DOWN

Tyto informace jsou v souladu s oficiálním standardem plemene výše uvedeného popisu a jsou určeny novým chovatelům plemene, jako doporučení při výběru zvířat.
Trup
- Oxford Down, musí být velký, silný s velkým rámcem
- Odpovídající délka, šířka a hloubka beder a dobře klenutými žebry
- Silný krk
- Ramena ne příliš široká (tři prsty mezi lopatkami)
- Široká, plná prsa, vystupující dopředu, zakulacené břicho
- Hranatý vzhled
Hlava
- pravidelný skus
- vzhled - silný a odvážný
- Široký přes nos (třeba vyplnit rozpětí rukou)
- Obličej a uši tmavě / velmi tmavě čokoládově hnědé, černá barva není žádoucí
- Uši nejsou velké, měly by směřovat od hlavy, zadní část uši porostená vlnou
- Bez rohů
- Bílá skvrna na nose
- Vlno-slepoty je třeba se vyvarovat
Nohy
- Silné kosti
- Přední nohy rovné - ne vbočené nebo vybočená kolena
- Zadní nohy rovné
- Pevné spěnky
- Nohy v pohybu rovné, nevybočují dovnitř nebo ven
- Nohy tmavé / velmi tmavě čokoládově hnědé, černá barva není žádoucí
- Nohy dobře obrostlé vlnou
Zmasilosti
- Vynikající hřbet
- Široká a hluboká bedra
- Trup i celé tělo dobře zmasilé
- Přetučnělý, neharmonický je nežádoucí
Vlna
- Bez pigmentované vlny
- Jemná, hustá vlna dobré střižná
- Dobře uzavřené rouno
Zdraví
- Růžová kůže pod vlnou
- Jasně, bystré oko
Charakter
- Beran silný, odvážný a osvalený, větší než ovce
- Bahnice velké, silné a odvážné
- Oxford Down je klidný, vyrovnaný
- Obě pohlaví klidného temperamentu ( beran netrká)
Užitkové vlastnosti
- Selekce jehňat na velmi vysokou růstovou schopnost
- Selekce bahnic na mléčnost, plodnost a mateřské vlastnosti

Výhody a využití OXFORD DOWN
• jsou dlouhověcí s dobrou konverzí živin. Bahnice většinou rodí dvojčata, ale ani trojčata nebývají výjimkou. Bahnice mohou být v chovu do 8 let věku.
• Plemeno je vhodné jak do mateřské, ale zejména otcovské pozice pro užitkové křížení s jinými plemeny s cílem zlepšení výkrmových a jatečných vlastností jehňat
• jehňata Oxfordů mají schopnost dosáhnout vysoké váhy bez přebytečného tuku.Obvykle dosahuje 22 až 25 kg jatečně upravených těl za 9 měsíců. Maso z Oxforda, má vynikající chuť i kvalitu, takže je ideální pro náročné spotřebitele
• Vyhovuje jim oplůtkový systém pastvy
• Porody probíhají v ovčínech nebo venku v oplůtcích. Kvalitní obrůst jehňat zvyšuje odolnost a snižuje ztráty při porodu. Křížením s kombinovanými plemeny bude Oxford předávat velikost a hmotnost jehňat. Oxfordy jsou odolné vůči nemocem, klusavku prakticky neznají.
• Kvalita a kvantita vlny zajišťuje výbornou kůži
• zájem o toto plemeno je ve světě velký.

Chov OXFORDŮ
Oxford Down je nejtěžší ze všech plemen Down a druhý nejtěžší ze všech britských plemen ovcí. Je pevné konstituce, ranné, se silnými kostmi a hustou, jemnou vlnou s dobrou délkou. U bahnic lze využít asezonnosti říje. Produkují kvalitní pružnou vlna, která se běžně používá pro přikrývky, pletací příze a plsti. Stříhá se jednou ročně.
Chovatel čistých Oxford Down selektují chovný materiál na zdraví, snadnost porodů s dobrou mateřskou schopností. Bahnice jsou velké relativně nenáročné na chov a bahní se bez pomoci. Toto plemeno je také známé pro jeho velmi dobré, tvrdé nohy, které potřebují minimální pozornost. Bahnice lze připouštět brzy (na začátku připouštěcí sezóny) což je vhodné pro rannou produkci jehněčího masa. Jehňata jsou otužilá s dobrým obrustem vlny při narození, dobrou porodní hmotností a silným sacím instinktem. Žije ve všech klimatických pásmech, až končí na poměrně chudých pastvinách. Je adaptabilnější než jiné masné plemeno. Je pozoruhodné, že ačkoli některá plemena ovcí prospívají pouze v určitých lokalitách, Oxford Down byli vyvezeni do téměř celého světa.

Čistokrevný chov Oxford Down má tyto základní funkce:
• Odchov nejkvalitnějších plemenných beranů pro další čistokrevnou plemenitbu
• Odchov beranů pro užitkové křížení z ostatními plemeny ovcí
• Produkce čistokrevných jehnice pro další chov
• Produkce jatečných jehňat

Zdroj: Oxford Down Sheep Breeders' Association UK

Plemeno Oxford Down vzniklo kolem roku 1830 zkřížením beranů plemene Cotswold a bahnic plemen Hampshire Down a Southdown. V následujících padesáti letech se plemeno ustálilo a protože většina stád byla soustředěna okolo města Witney, které se nachází v hrabství Oxfordshire, přijalo plemeno jméno Oxford Down. Toto plemeno dosáhlo všeobecného úspěchu díky produkci vynikajícího masa a vlny a čistokrevné ovce byly v této době rozšířené po celé Británii a Irsku. Velký počet těchto ovcí byl exportován do Spojených států, Kanady, Německa, Dánska, Ruska a Argentiny. Organizace chovatelů plemene Oxford Down byla v Anglii založena v roce 1889 a v tento rok byla vydána i první „Kniha stád" kde byly zaznamenány rodokmeny. Vynikající pověst Oxford Down vzrůstala a v první polovině 20. století to byl nejpopulárnější vyšlechtěný základ pro produkci jehněčího a skopového masa. Více než 1000 beranů bylo každoročně vystavováno k prodeji v Kelso ve Skotsku, zatímco v Anglii tradiční prodej probíhal na Veletrhu beranů v Oxfordu.


Plemeno bohužel ztratilo na oblibě mezi léty 1955 a 1970. Stalo se obětí módy, která začala dávat přednost menším plemenům. Malá skupinka oddaných chovatelů, převážně v Midlands, Yorkshire, Northumberland, Borders, Aberdeenshire a Eire přesto udržovala svá stáda ovcí po celou dobu 70. let a zažila znovuvzkříšení v 80. letech v podobě požadavku na šlechtění tohoto plemene. Popularita a zájem o plemeno stoupal na základě schopností plemene plodit jak brzy vyzrálé ovce tak ovce velké, a s velkou hmotností, od kterých je produkce velmi kvalitního libového masa. V dnešní době toto plemeno pokračuje v plnění speciální role jako finálního základu pro masné křížení a přibližně 70 registrovaných stád je evidováno v „Knize stád" s počtem 1600 čistokrevných chovných ovcí. Plemeno bylo opět hojně exportováno a populaci Oxford Down můžete najít také v USA, Kanadě, Dánsku, Švédsku, Finsku, Norsku, Holandsku a na Novém Zélandě.


Obchod
Oxfordský beran je doporučen pro následující systém:
 -brzký odbyt jatečných jehňat. Vyšší váha a velké přírůstky zajistí, že jehňata budou připravena v době kdy obchod dosáhne vrcholu. Typicky 18-22 kg (trupy) ve 12-16 týdnech.
 -venkovní porody jehňat na farmách na vysočině. Odolné, vytrvalé Oxfordské ovce rodí jehňata s dobrou kožešinou a s vyšší porodní váhou, což minimalizuje ztráty.
 -křížení beranů Oxford Down s vysokohorskými ovcemi přidá jehňatům na váze a velikosti.
o -podzimní prodej jehňat s vysokou hmotností. Oxfordská křížená jehňata mají schopnost vyrůst do velké váhy bez nadměrného množství tuku.Typicky 22-25 kg trup v 9 měsících.
o -velký objem obchodu ročních zvířat. Čisté Oxfordské ovce, nebo kříženci s oxfordskými ovcemi jsou obzvlášť vhodné pro domácí obchod díky velikosti a kvalitě čistého masa, které dovolí přípravu velkých kýt s velkou výtěžností masa.
 Oxfordské jehněčí se vyznačuje skvělou chutí a kulinářskou kvalitou, a to je předpokladem pro úspěšné obchodování.
Výhody chovu plemene, užitkovost
Křížení beranů skoro s každým plemenem ovcí nebo křížencem oxfordského plemene zvyšuje užitkovost chovu.Jehňata s křížení berany Oxford Down můžou být připraveni k porážce o tři týdny dříve než ostatní jehňata jiných beranů. Oxfordští kříženci mají potenciál vyrůst do velké hmotnosti bez nadbytku tuku. Dobrá vlněná pokrývka při porodu dodává jehňatům vysokou míru odolnosti k chladnu a vlhku. Oxford je do značné míry odolný nemocem.Charakteristická vlněná kadeř dodává další odolnost proti větru. Kvalita a kvantita vlny zajišťuje, že kůže má nejlepší dosažitelnou cenu. Kříženci tohoto plemene s vysokou růstovou schopností a možnosti výkrmu do vysokých hmotností při udržení kvality libového masa jehňat, dávají chovatelům velké možnosti při komerčním využití.

Převzato: Oficiální stránky „Oxford Down Wheel Breeders´Association" Anglie
Volný překlad.

Německý špic malý

Návštěvnost webu