Chtěla bych vám představit svojí ovčí farmu. Všechno začalo v roce 1996, kdy jsme nakoupili z Dánska první 4 ovce + berana OD. Do této doby jsem chovala vlnářské plemeno kavkazské merino. Po neštasné události, kdy ovce zabili psi a přestal být zájem o výkup vlny, jsem se rozhodla začít z chovem masných plemen. Jak ukázal čas moje rozhodnutí bylo správné.
V tomto období byla situace v zemědělství v České republice velmi špatná. Privatizace statků trvala velmi dlouho a ČR připravovala podmínky vstupu do EU. Pro zemědělství to byla veliká rána a následovalo obrovské snižování stavu skotu, prasat, ovcí..
Stavy ovcí chovaných na území ČR
kategorie / rok                1945                1960                  1990                 2000               2007            2009             2011
ovce celkem (ks)       274.691           228.419             429.714              84.108          168.910       183.084        209.052

Struktura plemen v letech 1990 - 2010 (%)
rok /      plemena vlnařská               plemena kombi              plemena masná             plemena plodná a dojná
1990                    62,9                                    36,4                               0,6                                  0,1
2002                      0                                       58,8                               35                                   6,2
2010                      0                                       49,9                               40                                 10,1

Moje farma se nachází Orlové Lutyni, blízko centra města. Orlová je město v okrese Karviná v Moravskoslezském kraji. V roce 2011 zde žilo 31 tisíc obyvatel. Nadmořská výška 250m.a roční průměr srážek 300mm.
Hospodařím na 22ha pastvin. První ovce pocházely z Dánska, ale byly nám dovezeny. V dalších letech jsme kontaktovali chovatele přímo a jeli nakoupit berany i pro další chovatele. Přijeli jsme k Inge a Asgerovi Markusen a díky ochotě, vstřícnosti a obětavosti, jsme viděli výstavu v Herningu a poznali nové chovatelé.V roce 2010 při další milé návštěvě jsem nakoupila berana a 10 jehnic, za což jim velice děkuji.. Zbytek stáda je z vlastního chovu. Základní stádo bahnic má v letošním roce 85 ks bahnic + 14 ks jehnic, které v prvním roce nepřipouštím. Technologie chovu je velmi jednoduchá a musím všechno stihnou při zaměstnání. Pracuji v plemenářských službách Svazu chovatelů ovcí a koz v ČR www.schok.cz.

Ovce jsou ustájeny celoročně venku s částečnou možností úkrytu v otevřeném přístřešku. Toho ovce využívají ve vyjímečných případech. Raději mají přírodní remízky, stromy a nerovnosti. Základem krmení je pastva, která je rozdělaná do 6 areálů. Po ukončení pastvy v jednom oplůtku, přesekám nedopasky. Na zimní období nakupuji seno a travní senáž, která je slisovaná v kulatých balících, ty zakládám venku do krmelců. Na jaře pak zimoviště rozvláčím, tím ho i přihnojím. Koncem března začínají porody. Ovce rodí venku na pastvě, většinou bez pomoci chovatele. Pokud se narodí dvojčata a trojčata, pak podle potřeby ovci i s jehňaty zavřu na 1-2 dny do choulu (ohrádky). V případě deštivého počasí ohrádku přikryji plachtou, aby jehňata rychleji uschla a napila se mleziva. 80-90% ovcí se obahní do 14 dnů. To je jeden z důvodů proč nezapouštím jehnice. Po porodech ovce i s jehňaty přeženu na jinou pastvinu, kde už začíná růst tráva. Podle potřeby ještě přikrmím senem nebo senáží. Z ekonomických i technologických důvodů nekrmím jádrem. Asi v 80.dnech stáří jehňat začínám selekci na jatečné a chovné. Hodně důležité je odčervování jehňat. Máme nedostatek přípravků a největší problémy dělá tasemnice. V současné době nakupuji Levitape z UK. V loňském roce jsem koupila berana Anglie, z Barley Park Farm, pro zvětšení telesného rámce. Letos jsme měli první potomky.

Snažím se navýšit stavy ovcí na 100ks a selekce je zatím velmi omezená. Pří výběru zvířat používáme genomické selekce při výpočtu plemenných hodnot ( u vás používán idex) a hodnocení exterieru. Nedostatečné selekci odpovídají i výsledky kontroly užitkovosti, i když v letošním roce bylo moje stádo vyhodnoceno jako 5 v ČR podle „Výsledku odchovu jehňat za rok 2012 v chovech nad 50ks bahnic bez rozdílu plemen"

Nejlepší mladí beránci jsou vybráni do dalšího chovu. Ve stáří od 6 měsíců a minimálně 45kg jsou hodnocení komisí a zařazení do výsledné třídy ER, EA, EB…(ER- elita rekord…). Následně jsou prodáni hned na aukci nebo postupně z domu do čistokrevné plemenitby nebo ke křížení.

S plemenem OD jsem velmi spokojena. Mají výborné mateřské vlastnosti, vynikající plodnost, klidný temperament. Odchovávají tři vrhy do dvou let. Maso je velmi libové a chutné. Ovce mají dobrou konverzi (využití) živin. Není to v ČR nejpočetnější chované plemeno, ale jeho popularita pomalinku roste.

tse 1 ovce jehne 1ovce jehne 2výstavy od

Německý špic malý

Návštěvnost webu